Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Črna listna pegavost
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pika



Pridružen/-a: 05.06. 2013, 11:18
Prispevkov: 1350

PrispevekObjavljeno: 07 Jun 2013 17:46    Naslov sporočila: Črna listna pegavost Odgovori s citatom

Garden-ja je napisal/a:
Za pegavostjo ne obolevajo samo listi, ampak tudi stebla in veje, vendar večje škode na vrtnici ni, če obolelih delov ne obrežemo vseh prvo leto. Obrežemo jo, kot bi jo sicer.

Jamain je napisal/a:
Če še nimate vrtnic izrazito v rastni dobi, je zelo dobro, da se jih preventivno poškropi z bakrom in/ali (samo ne hkrati) žveplom, kot trte, da se uniči lanskoletne spore, saj se v nasprotnem primeru novi lističi okužijo praktično takoj, ko pogledajo ven iz brsta...

bobolino je napisal/a:
jamain, kako se imenuje tak pripravek? Je Pirox v redu?

Jamain je napisal/a:
Mah, moj mož uporabi kar Cuprablau (tisti prav za trte), žveplo pa mu je 'nakuhal' nek prijatelj in ne vem, kako se mu uradno reče. Zdaj pa ga ni doma, da bi ga vprašala. Se javim spet pod večer, pa povem kaj več.

bobolino je napisal/a:
prosim in hvala.

Garden-ja je napisal/a:
Pirox je že bolj strupen kot baker in žveplo, uporabiš pa ga takrat, ko je vrtnica že v vegetaciji. Torej mora konkretno pognat.
Žveplo pa prodajajo kar kot žveplo, menda je žveplen pripravek tudi Cosan.

Jamain je napisal/a:
Ja, se strinjam z Garden-jo. Moj mož pravi, da v kaki agro trgovini vprašaš za močljivo žveplo (tako ki je topno v vodi) in to je to. Samo ne tega dajat, če so že olistane, ker bi znalo užgati nežne mlade lističe. Lahko samo, če so še v brstih.

Garden-ja je napisal/a:
Zanimiva je tudi ta ideja: kaspulo Sporanoxa v pol litra vode, dodamo malo detergenta in poškropimo vrtnice dvakrat na leto

Jamain je napisal/a:
Garden-ja, a si ti zgodaj vstala ali šla polno spat??

Garden-ja je napisal/a:
Včeraj sem bila tako crknjena, da sem bila že tam nekaj čez 20 v postelji potem pa itak zaspim v roku 15 minut. Torej je 5 zjutraj rana in zlata ura. Zdaj imam že drugo "vrtno" pavzo. Vse je poškropljeno, včeraj sadno drevje, danes vse vrtnice. Uf, končno.

bobolino je napisal/a:
ste me kar prestrašile. Najraje bi psutila vse pri miru in počakala na polno vegetacijo, itak so pa moje vrtnice komaj vzete iz zasipnice in dane v zemljo. Upam, da bo vse ok.

Garden-ja je napisal/a:
Veš kaj, bobolino, daj gor sliko, da se vidi, v kateri fazi so, potem pa se bo videlo s čim in koliko. Če so brsti še zaprti, greš s polno dozo bakra, če pa se že odpirajo pa s polovično. Tako kot pri sadnem drevju.

1vrtnica je napisal/a:
Še vedno iščem kaj ekološkega za boj proti črni pegavosti. Trenutno je to edina večja težava mojih vrtnic, pa še to le nekaterih. Zanimivo je, da je večina starih sort popolnoma zdravih, angležinje pa mi vse po vrsti napada črna pegavost.
Danes sem kupila Ulmasud B, ki bi naj bil preventivno sredstvo za zaščito proti črni pegavosti in še nekaterim drugim boleznim. Izdelan je iz kamenih mok in gline. Ima kdo s tem sredstvom že kaj izkušenj?

1vrtnica je napisal/a:
Meni so za ulmasud rekli, da bi morala s preventivnim škropljenjem začeti že maja in do konca junija redno tedensko škropiti. To bi naj rastlino tako ojačalo, da potem ne oboli ali pa vsaj ne tako močno. Jaz sem se takrat seveda preveč potepala in zamudila vse spodobne roke za pravočasno zaščito in sedaj imam to, kar pač imam. Bolj ali manj mi je obralo spodnje liste vseh angležinj.

Grem jutri še v nabavo cimeta.

mateja je napisal/a:
o vidim da nisem edina ki se spopada s pegavostjo moje so vse v pegicah pa pošpricane že 2x. pa verjetno jih bom mogla spet pa zakaj dobijo sploh to bolezen?

Jamain je napisal/a:
S temi boleznimi je tako čudno, zelo je odvisno od sezone: taka je moja izkušnja. Na primer, letos mi je zaradi rje precej zbolel Rose de Rescht, ki do sedaj (tri ali štiri leta) sploh ni bil občutljiv na nič. Po drugi strani je veliko vrtnic obolevalo za pepelasto plesnijo v prejšnjih letih, letos pa je praktično ni na nobeni. Pegavost pa mi nagaja na spodnji terasi, kjer je Herriot, ki je opazno občutljiva nanjo, pa jo potem 'deli' še z drugimi.
Vreme precej pomaga pri razvoju ene ali druge bolezni: veliko dežja in toplo vreme je kot nalašč za razvoj glivic ipd. Vprašajte vinogradnike - borijo se proti mistim boleznim...
Zakaj jih napadejo bolezni, je pa dobro vprašanje: med dejavniki bi omenila vsaj (ne)občutljivost sort (npr. hibridne čajevke so načeloma precej dovzetne za črno pegavost), lokacijo (če se vrtnica nahaja na sončni, zračni legi in ima dovolj prostora okoli sebe, vsekakor oboleva manj), nego (trava ob steblu načeloma pomaga boleznim, da 'splezajo' na vrtnice), gnojenje (tudi jaz imam izkušnjo, da pretirano dušično gnojenje sicer zelo vzpodbuja rast, vendar tudi razvoj bolezni na občutljivih, številnih mladih poganjkih) in seveda vremenske razmere, kot sem rekla. Hvala bogu sem opazila tudi, da z leti marsikatera rastlina postane bolj odporna, tako da če so vaše mlade, ne obupajte. Največ pri vsem tem naredi preventiva - izognimo se situacijam, ki pripomorejo k razvoju bolezni, kolikor se le da. O škropljenju in vrstah preparatov pa se odloča vsak pri sebi glede na razmere in cilje. Jaz sem poskusila tudi npr. z bakrom in žveplom v prahu kot najstarejšimi in najmanj 'kemičnimi' klasičnimi škropivi. Prvi je v nerastni dobi zelo dobro razkužilo (bolezni namreč žal zeloooo dobro prezimijo na očesih in steblih), drugi pa mi ni bil všeč, ker so bile vrtnice take, kot da bi imela ob njih makadamsko zelo prometno cesto... Tudi nekatera škropiva pustijo bele madeže, kar ni ravno estetsko...

In spet sem se razpisala, in to o stvareh, ki smo jih gotovo omenili že večkrat... Se oproščam za svojo gostobesednost...

mateja je napisal/a:
o jamain hvala za izčrpen odgovor

1vrtnica je napisal/a:
Res lepo si se razpisala Jamain, fajn. Se vidi, da si že kar nekaj stvari izprobala. Jaz še vedno iščem ta pravo stvar za moj vrt. Danes sem po nasvetu mar25 vrtnice kar posipala s cimetom. Res sem radovedna, če bo prijelo.

mateja je napisal/a:
meni to s cimetom ni delovalo prav nič pa ne vem zakaj? bo morda ga je veter odpihnu

1vrtnica je napisal/a:
Končno lahko napišem tudi nekaj pozitivnega v to temo, torej vsaj majhen uspeh. Potem ko sem v začetku avgusta iz Heritage pobrala obolele liste, jo najprej poškropila z Ulmasudom in kasneje še posipala s cimetom, je sedaj čisto ok. Pognala je kup novih zdravih listov. Ostale angležinje pri istem tretmaju še ne dajejo tako dobrega rezultata. Občutek imam, da je tudi to področje, kjer je vztrajnost bogato nagrajena.

Cimet je res zanimiv. Pričakovala sem, da se bo kar hitro usul iz listov, a sploh ni tako. Že en teden se drži na listih, čeprav je vmes pihalo, padlo je tudi nekaj kapelj dežja, res pa ni bilo poštene plohe.

Jamain je napisal/a:
Cimet se mi zdi ralo masten - vsaj tako deluje, ko ga ribam v hrano - in se verejtno zato tako dobro prime. Pa to posipaš tistega v prahu ali ga sama naribaš? Misliš, da kakovost in svežina cimeta vplivata? Oprosti, saj se zavedam, da težim in kompliciram...

orhy je napisal/a:
Ojla, Jamain,
tule v temi o paradižnikih , je labia proučeval in veliko pisal o cimetovem pripravku , ki ga napraviš z uporabo cimetovega olja. Z oljem je priprava škropiva veliko enostavnejša, kot ribanje cimetove skorje in tudi olje ni posebej drago.
Mogoče bi ga res lahko uporabila tudi pri škropljenju vrtnic ?
Imam še eno vprašanje za tebe, če mi lahko poveš ?
Na moji vrtnici se je pojavilo na letošnjih vejah, kot neka bela plesen.
Hvala!

p.s. Tule pa lahko nabaviš po povzetju cimetovo olje, če bi se odločila zanj.

Jamain je napisal/a:
Orhy, hvala za informacije!

Tisto belo pa je bela plesen (ali tudi pepelasta plesen), ki ji na trti pogosto pravijo oidij. kar precej poškoduje vrtnice, listje odpade, popki se ne razvijejo itd. Poškropiš pa lahko z vsem, kar lahko uporabiš za trtni oidij.

orhy je napisal/a:
Hmmm, ko pa ne vem, kaj se uporablja pri trtah.

Garden-ja je napisal/a:
Orhy, Topas.

orhy je napisal/a:
Garden-ja hvala.

1vrtnica je napisal/a:
Orhy, hvala za link, tudi meni bo prišel prav. Letos sem naredila ogromne korake naprej tudi na področju eko škropiv in zaščite vrtnic.

Jamain, jaz sem poskusno posipala kar riban cimet iz vrečke. Res je malo masten. A veš, da ga tudi poštev naliv ni v celoti spral iz listov. Po nalivu sem kljub temu posipala še enkrat. Bom pa gotovo nabavila tudi cimetovo olje.

Ravnokar razmišljam, da bom drugo leto naredila preizkus. Del vrtnic bom škropila samo s cimetom, drug del samo z Ulmasudom, tretji del pa z obojim. Me res zanima, kako bo...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 07 Jun 2013 20:49    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tema urejena, od tu začenjamo na novo. IV

Hvala Piki za pomoč!
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tjesih



Pridružen/-a: 18.06. 2013, 23:36
Prispevkov: 553
Kraj: Planina pri Postojni

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 11:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kaj pa lahko naredimo proti pegavosti v teh jesenskih mokrih dneh?
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 16:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Poberemo liste, jih sežgemo, rastline in tla okoli pa pošpricamo z bordojsko brozgo. Potem pa še dvakrat tekom zime.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobolino



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09
Prispevkov: 2921
Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 18:17    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Se pravi, naj grem obtrgovat vsako vrtnico posebej do golega? Huh, to bi bilo dela. Kaj se lahko zgodi, če bi ta postopek 'prespal'?
_________________
"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Isaan



Pridružen/-a: 06.06. 2013, 11:47
Prispevkov: 413
Kraj: Celje - okolica

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 18:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz imam tudi kar nekaj tega... ali to bordojsko brozgo dobiš brez izpita? Prijavila sem se namreč že spomladi, pa tu pri nas še do sedaj niso uspeli organizirati tečaja.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 18:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Heh, jaz listov nisem še nikoli pobirala ampak mi imamo burjo. Kdaj je tudi koristna. Wink
Ja, bordojsko brozgo dobiš brez težav tudi brez izpita.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobolino



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09
Prispevkov: 2921
Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 19:25    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jaz sem zmeraj mislila, da vrtnice pozimi spijo..... Confused
_________________
"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
metuljc



Pridružen/-a: 01.06. 2013, 13:30
Prispevkov: 9290
Kraj: Rimske Toplice, okoli 240 mnm

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 19:30    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

One že morda, glve, ki povzročajo črno pegavost, pa ne. Cool
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobolino



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09
Prispevkov: 2921
Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 19:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Garden-ja, boš malo razložila tole z brozgo?

Kako ukrepate celinci?

Metuljc, ja, ene bibe morajo zmeraj bit dežurne... Wink
_________________
"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 20:40    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

V bistvu gre enako kot pri sadnem drevju.
Ko listje začne odpadat, škropimo prvič, in to po rastlini in po tleh okoli s polovično dozo. Kupimo že narejeno bordojsko brozgo, mešamo z vodo in škropimo.
Ko listje popolnoma odpade in je rastlina v počitku, škropimo dvakrat do trikrat (v času celotne zime), spet po vejah in po tleh, veje v bistvu toliko poškropimo, da se cedi po njih, tokrat s celo dozo.
Spomladi, ko začnejo vrtnice odganjat in so odganjki dolgi 1cm - 3cm, škropimo ponovno, tokrat spet s polovično dozo, še bolj učinkovit pa je Ziram, da se brsti ne okužijo.
To je teorija.
V praksi sama škropim pozimi enkrat (ali pa še to ne), spomladi pa odganjajoče brste vedno.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 20:43    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Cuprablau, o katerem se piše zgoraj, je seveda enako učinkovit.
V bistvu gre v obeh primerih (pa še v katerem drugem komercialnem pripravku) za eno in isto - baker v kombinaciji s takimi ali drugačnimi dodatki.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 21:55    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Bobolino, za mene tako veš. Letos smo se pretolkle skozi poletje brez vsega in tako bo tudi drugo leto. Wink
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andreja62



Pridružen/-a: 19.06. 2013, 09:41
Prispevkov: 176
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: 12 Nov 2013 09:52    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Ker imam zelo dobre izkušnje z zdravljenjem s pomočjo homeopatije, se mi zdi zanimiva tudi nova veja zdravljenja rastlin s homeopatskimi pripravki, ki so po novem na voljo tudi pri nas.
http://cora-agrohomeopathie.com/pripravki/
_________________
Andreja
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Plamenka



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:45
Prispevkov: 10784
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: 12 Nov 2013 10:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Če bo kdo preizkusil te pripravke, naj vsekakor poroča. Kje se jih sploh kupi?

Zdaj vidim. Kar preko spleta. Prav poceni ni. Homeopatske kroglice za ljudi so cenejše. Wink
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.