Gartlc Seznam forumov Gartlc
Forum o vzgoji, negi, razpoznavanju in izmenjavi rastlin, sodelovanju z naravo ter druženju ljubiteljev vrtnarjenja
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Hibridne muškatke
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 31 Maj 2013 12:38    Naslov sporočila: Hibridne muškatke Odgovori s citatom

Zapisi pričajo, da sta za razred hibridnih muškatk (Hybrid Musk) najbolj zaslužna nemški vrtnar Peter Lambert in protestantski angleški duhovnik, ljubiteljski vrtnar Joseph Pemberton.
Še v času svojega poklicnega udejstvovanja je Pemberton vse svoje proste trenutke posvetil vrtnicam, napisal eno najbolj prodajanih knjig o vrtnicah in bil nekaj časa tudi predsednik nacionalnega vrtničarskega društva. Po upokojitvi pa je vse svoje energije usmeril v iskanje vrtnic svojega otroštva, vrtnic, ki jih je občudoval in vonjal pri svoji babici.

Ime skupine, katere pobudnik je bil, je dobilo ime po divji vrtnici Rosa Moschata čeprav hibridne muškatke nosijo zelo malo njenega genetskega potenciala. So ji pa na videz in po vonju, ki ga oddajajo, zelo podobne.
Genetski steber hibridnih muškatk predstavljajo lambertove vrtnice, predvsem sorta Trier (Lambert, 1904), in poliante, predvsem Marie-Jeanne (Turbat, 1913). Pemberton je sejančke križal z vodilnimi hibridnimi čajevkami tistih časov in izbral sejančke, ki so bili najbolj odporni, dišeči, bujni in cvetoči. Sprva jih je imenoval kar hibridne čajevke vendar je ime zaradi podobnosti z v naravi rastočo vrtnico in z njenim muškatnim vonjem imenoval hibridne muškatke.

Po Pembertonovi smrti l. 1925 je njegovo delo, to je križanje vedno novih primerkov, nekaj časa nadaljevala njegova sestra Florence, nato pa je delo prepustila Pembertonovemu vrtnarju Johnu Bentallu in njegovi ženi Anne, ki sta za razred hibridnih muškatk zaslužna vsaj toliko kot sam Pemberton saj so hibridne muškatke vrtove obnorele v 20 in 30 letih prejšnjega stoletja.
Bentall je oče naše priljubljene večne vrtnice The fairy (in tukaj v nadaljevanju pričakujem vaše slike, ker sem jo opazila na številnih posnetkih Laughing ), njegovi sta tudi Ballerina in Belinda.
No, resnici na ljubo pravijo, da so sejančki Ballerine prišli izpod rok njegove žene Anne ampak zgodovina je kot očeta pač zapisala Bentalla. Bentallu je pripisana tudi ena najbolj priljubljenih hibridnih muškatk Buff Beauty čeprav zgodovinarji pravijo, da jo je ustvaril še Pemberton.

Ballerina:



In zakaj Pembertonove vrtnice imenujem Pembertonove punce?
Pemberton je večino svojih "otrok" poimenoval z ženskimi, lepo zvenečimi imeni.
Prva njegova vrtnica je sicer dobila ime Moonlight, druga pa je bila že Danae. Sledile so Pax, Prosperity, Vanity, Francesca, Penelope, Kathleen, Cornelia, Felicia.
Ena bolj znanih je Buff Beauty, ena (meni) najlepših pa Robin Hood.

Cornelia:





Pax:





Prosperity:



Buff Beauty:





Felicia:



Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 31 Maj 2013 12:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Kasneje je veliko uporabnih hibridnih muškatk ustvaril Kordes.

Razen redkih izjem so hibridne muškatke lepo dišeče vrtnice barv celotne barvne palete, dosegljive v svetu vrtnic, čeprav so večinoma bele, nežno rožnate, največkrat pa prelivajočih se pastelnih brav (bela, krem, marelična, rožnata). Kar sama opažam je, da je barva zelo odvisna od okoliščin, v katerih rastejo. V slabših pogojih so cvetovi krem barve čeprav so v idealnih pogojih močno pigmentirani. Rastline močno pocvitajo, v idealnih pogojih cvetijo praktično neprestano sta pa najbolj izraziti pomladno in jesensko cvetenje ko grm izgleda oblak cvetja.
Cvetovi so večinoma dvojni ali polnjeni z vidnimi prašniki.

Rastline preživijo, preizkušeno na lastnem vrtu :grin: , tudi v neidealnih pogojih (vročini in suhi zemlji) vendar takrat s cvetenjem počakajo na prvo deževje, kak cvet se lahko opazi le tu in tam. Če želimo, da bo rastlina pocvitala, moramo seveda odcvetele šopke pravočasno odrezati in to početi redno preko poletja.
Hibridne muškatke so vrtnice, ki tvorijo šipke. Če so šipki, ni cvetja. So pa nekatere, predvsem Ballerina, s šipki tako obložene da izgledajo kot novoletna jelka zato je jeseni obrezovanje skorajda greh.
Šipke obrodijo tudi ostale, šipki so drobni in številni in različnih barv.



Zaradi svoje hvaležnosti so zelo primerne za počitniške hiše in vikende kamor se vračamo samo za konec tedna ali še redkeje. Odlične so za masovno sajenje, sajenje ob dovoznih poteh in na nizke škarpe.
Imajo pa eno slabo lastnost - v deževnem vremenu se cvetovi nekaterih sort zlepijo in rastlino moramo praktično takoj obrezati, ker vse skupaj izgleda kot kepa zmočenega papirja.
Cvetovi so večinoma manjši in se večinoma pojavljajo v šopkih.
Večina grmov zraste v grm, visok od metra do metra in pol, najlepše so obrezane na dežnik. Bolj toplo je podnebje, bolj raščave so, v mediteranskem okolju lahko neobrezane zlahka presežejo tri metre.

Takole jih v obliki dežnika, kupole gojijo v vrtnariji La Campanella. V resnici so grmi dih jemajoči, slika jim dela krivico.





Informacije o zimski trdnosti so nasprotujočesi, ponekod jih opisujejo kot polprezimne vrtnice, ki potrebujejo v celinskem podnebju s snežno odejo zimsko zaščito, ponekod jih opisujejo kot popolnoma prezimne. Vsekakor obstajajo hibridi, predvsem Kordesovi, ki v zimi nimajo težav, pod vprašaj postavljam Pembertonove punce.
Morda bo kdo od naših ljubiteljev vrtnic preizkusil in javil.

Izjemno so odporne proti boleznim, bolni listi so redki tudi pri minimalni negi.
Rastline lahko prepustimo tudi same sebi in jih ne obrezujemo oziroma obrezujemo le veje, ki so se posušile. V tem primeru bodo razvile lepe, polne, kroglaste visoke grme. Sicer pa jih obrezujemo konec zime. Poleg odvečnega in mrtvega lesa odstranimo še približno tretjino veje, sekundarne veje pa obrežemo do prvih dveh popkov.

Tako.
Pa imamo pod streho še en razred. Smile
Zdaj pa vas vabim, da pripnete še svoje slike. Predvsem Jamain na svojem vrtu gosti kar nekaj hibridnih muškatk.

Nekatere imajo šipke, druge ne. Ballerina jih ima in to celo zelo mnogo, tudi tiste, ki izhajajo iz nje, ima jih Lavender Dream, tudi Erfurt in zagotov številne druge.

1vrtnica, kolikor se jaz spomnim, je posajena samo po ena rastlina, poglej k nogam (tudi moje slike na uvodni temi so iz Campanelle) boš videla samo eno bazo.
Jaz se jih spomnim precej nižje, tam okoli enega metra, široke pa res vsaj 2 m, kot dežnik, ko ga odpreš.
Slika ne pove ničesar, to je treba doživet.

Citiram:
Jamain:
Hibridne muškatnice so ljubezen mojega moža (poleg teh je on nor na enostavne nepolnjene cvetove), zato imamo kar štiri, kar je za naše razmere veliko. Posadili smo jih leta 2008 in so še v razvoju, zato ne pričakovat takih slik, kot so zgornje. No, vseeno se lepo razvijajo, čeprav so posajene delno v senci. Meni osebno sta najbolj všeč Cornelia in Buff Beauty, čeprav sta tudi Felicia in Danae krasni. Vse rastline smo kupili cepljene od Družine Glorio. Vse rahlo dišijo, najbolj pa (kolikor se zdaj spomnim) Buff Beauty.

Pa še slike: Prva je Buff Beauty: raste precej drugače kot ostale, ima manj prožen les in precej večje cvetove, ki so na začetku zelo lepo oranžno obarvani, potem pa pobledijo proti svetlo rumeni oz. beli.







Druga je Cornelia: ta je najbolj roza, cvetovi so majhni in rahlo sploščeni; pognala je izredno dooolge veje iz tal in na koncih zacvetela v kaskadice. Grm ima še začasno oporo, slika ki jo pripenjam zadnjo je zato, da se vidi, kak tip rašnje ima zaenkrat.







Danae je svetlo rumena, sčasoma pobledi skoraj v belo (pri vseh je lep efekt različnih nians na rastlini hkrati); tudi ona je zrasla precej v višino, šele letos bomo po mojem videli, kako zares cveti. Mali cvetovi so prav tako v socvetjih, ki se lepo obesijo v kaskado.







Zadnja je Felicia, tudi rožnata, vendar malce bolj proti marelični. POsamezni cvetovi so majhni, a precej izraziti. Pri nas je sajena ob tamarisko in malo hoče plezati po njej, veje so zelo dolge, na njih pa cveti na stranskih poganjkih. Zaenkrat je najbolj občutljiva od vseh na pepelasto plesen.









Tudi tukaj spužva.

Bolj kot gledam Buff Beauty na slikah, bolj sem prepričana, da imam jaz napačno

Citiram:
Jamain:
Garden-ja, žal se zgodi tudi to. Tudi najboljše hiše kdaj zamučkajo napise in rastline... kakšna pa je tvoja? Imaš kako sliko?


Nekje gor na drugem računalniku bora biti, bom pogledala ob priliki. Vsekakor cvetovi niso tako veliki, tako močno obarvani in so v šopkih. Barva bi še bila subjektivna, šopki pa nikakor ne.
So pa to vrtnice Nino Sanremo, vse bolj boge tako da res nikoli več.

Citiram:
Jamain:
Cvetovi so tudi pri meni v šopkih oz. clusters, kot bi rekli Angleži.
Če so vrtnice vse bolj boge, imajo mogoče slabo podlago? Verjetno so cepljene, ker nisem še nikoli videla v prodaji starih vrtnic iz potaknjencev (razen New Dawn, ampak tista raste kot plevel...).


Nino Sanremo prodaja potaknjence tako da mislim da je kar potaknjenec. Bom kasneje poiskala slike, če jih imam.

Citiram:
Jamain:
Slišala sem, da je s starimi vrtnicami to lahko problem (zato to redko delajo), ker imajo slabe koreninske sisteme, zato jih raje cepijo na živahne podlage. Smotano.
Sicer smo tudi mi nekaj starih vrtnic potaknili, ampak se cepljenje res boljše obnese.
No, mogoče prepričam moža, da ti eno spomladi cepi, da boš imela pravo. Wink
Se vidimo jutri v Valdoltri? Upam, da ne bo tako pihalo in deževalo kot danes...


Ja, seveda, že komaj čakam. Res, meni ta srečanja predstavljajo eno tako veselje, da ni res. Zaradi mene lahko padajo sekire bi bilo pa seveda bolje, če ne bi deževalo in pihalo.
Pa en kup predavanj se pripravlja še to zimo, tris predavanj strokovnjakov (Kmecl, ena gospa in Mastnak pa še ena gospa iz Italije, ki bo predstavila bengalke), najmanj dva izleta in verjetno še kaj.
Veš, da ima park San Giovanni v Trstu preko 6000 vrtnic?

Za Buff Beauty pa se priporočam za kdaj kasneje, greda, kjer raste skupaj z angležinjami, bo verjetno šla čez dve leti v prenovo. Je škoda, da bi bila do takrat v loncu.

Nino Sanremo tako predstavlja svoj način razmnoževanja, da vzameš za suho zlato, menda so tudi angležinje potaknjene čeprav nimam pojma, kako to izvede zaradi zaščite patenta.
Vsako leto se naučimo česa

Citiram:
Jamain:
No, če bo slabo vreme, bomo mi poskuslili priti vsaj mimo - s ta malim sta dež in veter še bolj problematična...
Nisem vedela, da jih je toliko! Nekaj smo jih videli, ampak si moramo letos bolj resno ogledati!
Glede Buff Beauty pa itak ne gre tako hitro: zdaj čakamo nekaj podlag (nam jih je zmanjkalo), potem jih bo verjetno vsaj nekaj mesecev treba vzgajat, da se odebelijo, potem pa cepiti in počakati do naslednje pomladi, da pošteno odženejo. Če hočeš, da je rastlina v najboljši formi za v zemljo, moraš počakati, da se malo obraste, tako da je pravzaprav pripravljena za v zemljo šele nekje proti jeseni...


Podlage mi jutri prinese Škorjanc na srečanje, če seveda ne bo pozabil. Potem mi je pa tinko obljubil, da me nauči cepljenja.
Se bom mogoče priporočala za kako vejico, da dobim oko.

Citiram:
Jamain:
No, super, tudi to je ok. Boš videla, da se ti splača cepiti letos konec avgusta ali septembra, potem pa bo pripravljena takrat, ko jo boš rabila. Se torej vidimo jutri (mi bomo probali priti ob 9.30, ampak ne vem, koliko časa bomo lahko ostali...)!



Takole, danes sem doma in tako imam čas za brskanje po disku.
Tole je še obljubljeno:

Moja Moonlight





Tole pa je to, kar naj bi bila Buff Beauty





Naj me kura brcne, če je podobna tvoji, Jamain. Ko sem videla tisto v Campanelli, sem se malo potolažila (glej sliko zgoraj), dvomi so namreč že prej obstajali ampak ko si ti pripela svojo...
Povej, lahko tvojo sliko uporabim, da vprašam na enem tujem forumu, katera od treh je prava? Ker so vse tri različne.


Citiram:
Jamain:
Seveda lahko sliko uporabiš, ni problema. Je pa res - in to sem opazila na lastne oči, večkrat -, da so cvetovi lahko zelooo različni glede na količino gnojenja, zalivanja, vrsto zemlje ipd. Npr. Prošt ima na svojem vrtu Meillandov Cesar, tako kot mi, njegovi cvetovi pa so manj obarvani (barve so pravzaprav toliko drugačne, da skoraj podvomiš, da gre za isto vrtnico) od naših. Buff Beauty tudi pri meni nima vedno enakih cvetov, spomladanski so bolj veliki in najprej intenzivno obarvani, potem pa zelo pobledijo. Poleti so manjši, boolj rumeni že od začetka in potem seveda tudi pobledijo. Ne vem, morda pa so vse tri 'ta prave', samo zdijo se precej drugačne.
No, to nič ne pomeni, ti vprašaj, da bomo vedeli resnico!


Citiram:
Član sprašuje, če imajo hibridne muškatke šipke


Citiram:
Jamain:
Mah, na mojih jih ni veliko, tudi če so, so zelo drobni... Zadnje pa ne poznam


Citiram:
1vrtnica:
Neverjetno, ni še nekaj dni, kar sem razmišljala o tem, da še nimam nobene hibridne muškatke in da mogoče bi pa drugo leto le lahko posadila kakšno, pa danes pogledam na forum in vidim, da je ta tema spet oživela. Very Happy

Mene so očarale spomladi na izletu v Toskano. Slike so iz vrtnarije Campanella, pri njih so to neverjetni 'monstrumi'. Grmi so ogromni, cvet na cvetu, kot včasih rečemo. Fotografija ne da prave prostorske predstave. Takole po spominu bi rekla, da so bili grmi širine nekje okoli 3-4m in višine 1,5-2m !!!

Garden-ja, a morda veš, koliko sadik je v Campanelli posajenih skupaj, da so nastali tako ogromni grmi? Jaz sem takrat to pozabila pogledati.. Embarassed


Od tu dalje druga stran.


Nazadnje urejal/a Garden-ja 10 Jun 2013 22:01; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 31 Maj 2013 12:39    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Erfurt je zelo hvaležna vrtnica. Imam posajene tri v trikotnik in naredijo lepo maso. Veje poganja poševno, prvič cveti nekje na 80cm na koncu sezone se povleče na 1,2m. Cveti vsaj dvakrat obilno, vmes pa ima vedno kak cvetek. Šipke ima ampak niso kaj posebej obarvani, moram it prav pogledat. Vonj ni izrazit. Všeč mi je, ker po prvem cvetenju odžene močno škrlatne poganjke, ki so, medtem ko čakam na drugo cvetenje, dekorativni. Pri meni je nagnjena k oidiju tik pod cvetno čašo.

Ballerina je klasika vrtnic, cvetje je 3x manjše od cveta Erfurta, ko cveti, je rožnat oblak, kasneje preko poletja pocvita, jeseni pa zacveti močno še enkrat. Šipki so drobni in rdeči.
Raste v lepi obliki, višino lahko brez težav reguliraš.

Komot lahko kombiniraš tri različne sorte, ker so po načinu rasti in tipu cvetja enake, razlikuje se samo barva cveta, npr. Ballerina, Mozart, Robin Hood, Lavender Dream, Red Ballerina in verjetno še kakšna.


Sem oni dan prebrala vprašanje, rekla, da bom malo razmislila potem pa pozabila. Sem se spomnila danes ob pogovoru o myrrh.

Muškatni vonj je bil zame to pomlad precej interesanten oz. vsaj to za kar ga sama imam. Drugo pomlad bo cvetelo tistih novih 30 angležinj in bom imela več izbire ampak zaenkrat sem sama kot najbolj muškaten identificirala vonj Moonlight. Vonj vleče precej na sladko, tik preden cvet odcveti deluje že nekoliko zatohel. V nos pa mi je padel zato, ker sem opazila, da v določenem stadiju izredno privablja te črne dlakave hrošče. Iz enega in istega cveta sem jih lahko v desetih minutah pobrala tudi deset, točno na določen cvet so šli.
Enak vonj se je, zanimivo, pojavljal tudi na Barnijevi Liola'.

Vsem večkrat cvetočim je potrebno odstranjevati cvetje ali socvetja če želimo, da bodo ponovno cvetele. Ampak to rezanje ni obrezovanje saj izrežemo po vejici navzdol do prvega najmočnejšega brsta oz. tri do štiri brste nižje, če gremo tako čez palec.
Dežnikasto rast pa dosežemo tako, da pri obrezovanju uporabljamo tehniko odvajanja, podobno, kot se to počne pri sadnemu drevju. Tako se veje daljšajo, rast pa ostaja nizka in široka. Obrezujemo definitivno spomladi.
Hibridne muškatke so samostoječe in nimajo težav s povešanjem, celo nekatere nižje ramblerje lahko vzgajamo kot samostoječe (Ghislaine de Feligonde).
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 04 Jun 2013 18:35    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Jamain je napisal/a:
Kolikor vem - in tu me bo Garden-ja po potrebi popravila - so hibridne muškatke skupina zase, ki nima popolnoma jasnih vseh prednikov, vendar vsekakor sta dve izmed teh prednikov Rosa multiflora in Rosa moschata.
Glede odpornosti na mraz pa sicer ne morem govoriti iz izkušenj, ker pri nas pravega mraza pač ni, ampak prebrala sem, da so kar precej odporne, od cone 4 do 9 v ameriškem sistemu, kar naj bi pomenilo, da preživijo tudi -30... Koliko so te informacije zaupanja vredne ne vem.
Sama imam doma štiri in smo kar navdušeni. Cvetijo veliko, so precej odporne na bolezni in se ne pritožujejo preveč niti v senci. Pa še slikice za popestritev:

Tale je Cornelia:


Tale je Felicia:


Tale je Danae:


In tale Buff Beauty - moja najljubša:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 19:32    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Joj, mojim muškatkam se že meša! Sicer še niso tako močni grmi, kot so na slikah, ker so šele 2-letne, a že zdaj ženejo 2m veje na vse strani. Ne vem, kako bom z njimi, spet sem jim namenila premalo prostora. Ima že kdo morda izkušnje s krajšanjem vej? Kaj se potem zgodi z njimi? Jaz bi si srčno želela nekoliko manjše grme... Crying or Very sad
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobolino



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09
Prispevkov: 2921
Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv

PrispevekObjavljeno: 08 Nov 2013 22:16    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Imajo zelo toge veje? So vse 'po istem kopitu' raščene?
_________________
"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 17:59    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Veje niso preveč toge, so pa vse brez izjeme zelo dolge in se povešajo v loku na vse strani. Kaj naj z njimi? Danes sem že gledala, če bi jih kam presadila...
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 18:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Katere sorte že imaš?
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 18:02    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Garden-ja je napisal/a:
Dežnikasto rast pa dosežemo tako, da pri obrezovanju uporabljamo tehniko odvajanja, podobno, kot se to počne pri sadnemu drevju. Tako se veje daljšajo, rast pa ostaja nizka in široka. Obrezujemo definitivno spomladi.


A imamo to že kje opisano? Nisem strokovnjak za rezanje sadnega drevja pa mi je to malo tuie..
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 18:03    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Po spominu - Moonlight, Daybreak, Robin Hood, Cornelia. Te so trenutno najstarejše in zato že največje-
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Garden-ja



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 09:40
Prispevkov: 2496
Kraj: okolica Kopra

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 18:06    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Moonlight je plezalka torej je normalno, da izrašča dolge veje. Ti bo še daljše. Wink
Robina Hooda lahko brez skrbi obrežeš nižje, nekateri ga držijo celo na 60 cm, si ga malo zanemarila pri obrezovanju in se je pretegnil?
Cornelia mora imeti širino vsaj 1,50m, kar je bistveno več, lahko obrežeš na način odvajanja. Se spomniš, kako jim raste v Campanelli? Tista dežnikasta rast je zanjo najbolj idealna.
Daybreak pa žal ne poznam.
_________________
Imenuj mi vrtnico in povem ti zgodbo ...
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bobolino



Pridružen/-a: 31.05. 2013, 18:09
Prispevkov: 2921
Kraj: Selnica ob Dravi, 339 nmv

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 18:54    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Tule nekaj malega debatirajo o tej tehniki. Naj bi bilo tako, da vejo odrežemo tako, da navzgor rastoč poganjek odrežemo tik poleg prvega primernega položnega poganjka.


http://gartlc.mojforum.si/gartlc-about1165-15.html

http://www.slonep.net/vrt-in-okolica/drevo-in-grm/vodic/kako-obrezovati-sadno-drevjer
_________________
"But he that dares not grasp the thorn should never crave the rose."
Anne Brontë
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 09 Nov 2013 22:18    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Hvala, Bobolino, sem pogledala. Priznam, da tega še nisem probala. Wink
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
1vrtnica



Pridružen/-a: 03.06. 2013, 19:43
Prispevkov: 549
Kraj: Maribor-okolica

PrispevekObjavljeno: 20 Apr 2016 20:11    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Počasi tudi meni ratuje ustvarjanje dežnikastih grmov. Posebej lepo gre pri Corneliji. Na začetku nisem vedela, kaj naj z njenimi vejami, saj so merile tudi po 3 m. Preprosto sem jih porezala na željeno dolžino in zdaj opažam, da rastlina sama po sebi gosti rast vej v notranjost in tako oblikuje lep grm. Res, hvaležna je za vzgojo.
_________________
Svojo dušo sem odišavil z vrtnicami. Za vse življenje. (Guillaume Apollinaire)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mamy



Pridružen/-a: 10.07. 2014, 08:58
Prispevkov: 132

PrispevekObjavljeno: 26 Jul 2016 12:37    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Za vse tiste, ki imate Ghislaine de Feligonde; vidim, da je kar pogosta vrtnica na vaših vrtovih: lahko prosim napišete, kako ste zadovoljni z njo? Meni je izredno všeč njena barva, ponavljajoče cvetenje, da ni preveč trnava in nenazadnje predvsem dobrega zdravja, zavidljiva letnica... Posadila bi jo ob hišo na V stran, kjer je dovolj prostora zanjo. Hm, ali na zahodno stran, kjer je močno popoldansko sonce.
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Gartlc Seznam forumov -> Splošno o vrtnicah
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.